(x En iyi Miley Sitesi x)
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

(x En iyi Miley Sitesi x)

(x Miley Sitemize Hoş Geldin x)

AnasayfaAnasayfa  KapıKapı  Latest imagesLatest images  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yapGiriş yap  

Beden Eğitim Performans Ödevi:Atletizmde Gülle Atma

2 posters
YazarMesaj
Miley_fanı
Moderatör
Moderatör
Miley_fanı

Kişi Sayfası
Rep::
Beden Eğitim Performans Ödevi:Atletizmde Gülle Atma Left_bar_bleue202/9000Beden Eğitim Performans Ödevi:Atletizmde Gülle Atma Empty_bar_bleue  (202/9000)

Beden Eğitim Performans Ödevi:Atletizmde Gülle Atma Empty
MesajKonu: Beden Eğitim Performans Ödevi:Atletizmde Gülle Atma   Beden Eğitim Performans Ödevi:Atletizmde Gülle Atma EmptyPaz Nis. 12 2009, 19:36

GÜLLE ATMA
Gülle atma, atletizmin atma sporları içinde yer alan bir spor branşıdır.

Metalden yapılmış, küre biçimindeki güllenin, erkekler ve bayanlar tarafından omuz hizasından en uzak mesafeye atılmasını içeren, hafif bir atletizm spor dalıdır. Eski Yunanlılar'da ve Olimpiyatlarda gülle yerine 6.5 kg ağırlığında taş veya metal parçalar ile atış yarışmaları yapıldı. Taş yerine gülle ilk kez ingilizler tarafından kullanıldı. Gülle, 1896'dan itibaren modern Olimpiyat Oyunları'nda yer aldı.

Günümüzde gülle atma, yalnız bir el ile ve omuz ürezinden 2.135 m çapındaki daireden yararlanılarak yapılır. Gülleyi savurarak atmak yerine, adeta iter gibi atmak gerekir.

Bu branş dalında başarılı olmak için eskiden iri cüsseli olmak büyük bir avantajdı. Ancak günümüzde, çevik ve kuvvetli olmak, atletik bir yapıya sahip bulunmak ve kurallara uygun beden hareketi çalışmaları ile büyük bir bilek eforu istemektedir.

Güllede atma alanı beton olup; etrafında çember bulunmaktadır. Çemberin ön kenarında, atış sırasında atletin içeride kalmasını sağlayan çarpma tahtası bulunur. Çarpma tahtası ağaçtan imal edilir. içten uzunluğu 1.22 m, genişliği 114 mm olup üstü beyaza boyanır.

Gülle düzgün ve yuvarlak olup, demir, pirinç gibi yumuşak olmayan bir metalden yapılır. içi kurşun veya benzeri bir madde ile doldurulur. Erkekler için en az 7.257 kg, bayanlar için en az 4 kg ağırlığındadır. Atış yapılan daire beton olduğundan ayakkabılarda çivi yoktur.
Miranda
Forever Miley
Forever Miley
Miranda

Kişi Sayfası
Beden Eğitim Performans Ödevi:Atletizmde Gülle Atma Left_bar_bleue495/9000Beden Eğitim Performans Ödevi:Atletizmde Gülle Atma Empty_bar_bleue  (495/9000)

MesajKonu: Geri: Beden Eğitim Performans Ödevi:Atletizmde Gülle Atma   Beden Eğitim Performans Ödevi:Atletizmde Gülle Atma EmptyPaz Nis. 12 2009, 22:06

Saol canım. Very Happy
Miley_fanı
Moderatör
Moderatör
Miley_fanı

Kişi Sayfası
Beden Eğitim Performans Ödevi:Atletizmde Gülle Atma Left_bar_bleue202/9000Beden Eğitim Performans Ödevi:Atletizmde Gülle Atma Empty_bar_bleue  (202/9000)

MesajKonu: Geri: Beden Eğitim Performans Ödevi:Atletizmde Gülle Atma   Beden Eğitim Performans Ödevi:Atletizmde Gülle Atma EmptyPtsi Nis. 13 2009, 14:14

Bişey değil miles

Beden Eğitim Performans Ödevi:Atletizmde Gülle Atma
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» İngilizce Performans Ödevi:İngilizce Cindirella
» Beden Eğitimi:Basketbolda Turnike
» Bonsai(fen ödevi)